Nehézláb érzés, dagadt boka és hirtelen felszaladó kilók jelezhetik a vizesedést, amely mögött olykor csak kevés folyadékfogyasztás, máskor viszont súlyosabb betegségek is állhatnak.
Rendszeres mozgás és kiegyensúlyozott táplálkozás mellett természetes vízhajtó növények, teák segíthetnek a probléma leküzdésében. Lássuk hát mi okozhatja a vizesedést és milyen kezelési módszerek, vízhajtók állnak a rendelkezésünkre.
A szervezetünk jelezhet vízvisszatartással, ha a szív- és érrendszer, a vese, a nyirokrendszer, vagy a hormonrendszer működésében zavar jelentkezik.
Ezek a rendszerek felelősek ugyanis a szervezetünk folyadékszintjéért, így hirtelen tapasztalható, erős vizesedés esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulnunk.
Vizesedés gyakori okai
A fenti komolyabb betegségeken túl gyakran a következők okozhatják a vizesedést:
- kevés folyadékfogyasztás
- túl sok só-, vagy cukorfogyasztás
- mozgásszegény életmód: túlságosan sok ülés
- természetes hormonális változások: menstruáció, terhesség, menopauza
- kialvatlanság
- gyógyszer mellékhatások
Mikor kell vízhajtót szedni
A szakorvos vízhajtót írhat súlyos vízvisszatartás esetén – például vérnyomás problémák, a nyirokrendszer megbetegedése és szívelégtelenség miatt.
A különböző típusú vízhajtók más-más hatásmechanizmussal rendelkeznek és a folyadékkal együtt különféle ionokat hajtanak ki a szervezetből.
Az orvos a diagnózis függvényében határozza meg a legmegfelelőbb gyógyszert.
Vízhajtó gyógyszer
A vízhajtóként alkalmazott gyógyszerek célja, hogy növelje a kiválasztott vizelet mennyiségét.
Bizonyos típusú vízhajtók vérnyomáscsökkentő hatással rendelkeznek, míg mások a vizenyőket, duzzanatokat csökkentik.
Szívproblémák esetén például a rossz vérkeringés a folyadék a szövetek közé szivároghat és felhalmozódhat, így a folyadék távozásának támogatására lehet szükség.
Vízhajtók mellékhatásai
A vízhajtók sajnos a vízzel együtt a jelentősen megváltoztatja a vér ionösszetételét is. A nátrium, kálium, magnézium, kalcium és a klorid is túlzott mértékben távozik a szervezetből, amely izom problémákhoz, kimerültséghez és egyéb komolyabb zavarokhoz vezethet, ezért ezeket feltétlenül pótolni kell.
Bizonyos vízhajtók hallás- és egyensúlyzavart, szédülést és libidózavart okozhatnak.
Feltétlenül konzultáljunk a szakorvossal, ha mellékhatást tapasztalunk! Az orvos másik gyógyszert, vagy az adagolás módosítását javasolhatja.
Vízhajtó helyes szedése
A vízhajtót mindig szigorúan az orvos utasítása szerint alkalmazzuk, és szedjük hozzá azokat az kiegészítő étrend-kiegészítő készítményeket, amelyeket az orvos elrendel.
Ha szeretnénk abbahagyni a gyógyszer szedését ezt is az orvos utasítása alapján, fokozatosan tegyük.
Vízhajtó gyógynövények
Enyhébb problémák esetén gyógynövények, gyógynövényekből készült teák és egyéb készítmények segíthetnek a tünetek csökkentésében.
Ha már szedünk vízhajtó gyógyszert mindig kérjük ki orvos véleményét mielőtt gyógynövényeket alkalmaznánk.
Vízhajtó tea
Melyik a legerősebb vízhajtó tea?
A csalán tea az egyik leghatékonyabb és költséghatékony vízhajtónk, míg a zöld tea a legközismertebb, amely remek antioxidáns forrás is.
A következő növények is igen erős vízhajtó hatással rendelkeznek:
- rozmaring
- mezei zsurló
- búzavirág
- csalán
- lestyán
- gyermekláncfű
- citromfű
- hibiszkusz
- aranyvessző
- borsmenta
- galagonya
A vízhajtó teák napi 1-2 csészével fogyaszthatók, ám állandó alkalmazásra nem javasoltak, mert súlyos problémákat okozhatnak.
Ne feledjük, hogy a vízhajtó gyógynövények alkalmazása mellett is szükséges a folyadék pótlása a kiszáradás elkerülése érdekében.
Veseproblémák és várandósság esetén ne fogyasszunk vízhajtó gyógynövényeket.
Vízhajtó ételek
A rendszeres mozgással is sokat tehetünk a vizesedés elkerülésért.
Bizonyos ételek, mint a lédús gyümölcsök: citrusfélék, dinnye, vörösáfonya, szölő valamint egyes zöldségek: padlizsán, petrezselyem, fokhagyma és az articsóka is segítik a kiválasztást.
Szőlő vízhajtó hatása
A fentiek mellett a szőlő például nem csak értékes tápanyagokban gazdag, de magas víz- és kálium tartalma miatt remek vízhajtó és méregtelenítő is.
Képek forrása: Unsplash.com / Szerző: Drew Jemmett; Unsplash.com / Szerző: Lisa Hobbs
Hirdetés (X)