A fülatka nem egy ritka probléma a kutyák esetében, főleg akkor, ha egy lógó fülű állatról van szó. A lelógó fülek ugyanis jó táptalajt képeznek ezeknek a parazitáknak, amelyek megtelepedése esetén a kutya közérzete jelentősen romlik, a viszketés hatására pedig fejrázás, vakarózás és egyéb tünetek jelentkeznek.
Gazdiként mindig oda kell figyelnünk minden egyes szokatlan tünetre, így ha azt tapasztaljuk, hogy a kutya vakarja a fülét, illetve váladékot látunk benne, azonnal forduljunk orvoshoz!
A fülatka kiegészítő kezelése
Ha kedvencünknél fülatkát diagnosztizáltak, akkor a hagyományos kezelés mellett érdemes a természetes szereket is kipróbálni, a BioZoo.hu kínálatában lévő gyógynövények kutyáknak segítenek a gyógyulási folyamatban.
Az orvos a betegségre antibiotikumot és gyulladáscsökkentőket ír fel, ezek lehetnek szteroidos termékek is, amelyek a viszketést csökkentik, így javítják a kutya közérzetét. A kutya fülét alaposan töröld ki, mielőtt fülcseppet használsz!
A cél tehát az, hogy egyrészt megszabaduljunk az atkáktól, másrészt viszont a kutya immunrendszerét is erősíteni kell, hiszen az erős immunrendszerű állatot kevésbé tudja az atka megfertőzni.
Hogyan kapják el a kutyák a fülatkát?
Kontakt úton, egy másik állattól fertőződhetnek meg, hiszen ezek a kórokozók nagyon gyorsan terjednek. Éppen ezért, ha valamelyik állatunk fülatkától szenved, akkor nem kerülhetjük el a háztartásunkban lévő többi állat kezelését sem.
Az sem mellékes, hogy az atka életciklusa 3 hét, ami azt jelenti, hogy a kezelést legalább ennyi ideig kell folytatnod, hogy teljesen megszabadulj a parazitától. Ellenkező esetben a még ki nem fejlett állatok nem pusztulnak el, hanem kifejlődés után újrakezdik a fertőzést.
Honnan tudhatod, hogy fülatkás a kutyád?
A végleges diagnózist mindenképpen bízd az orvosra, hiszen a tüneteket nemcsak a kórokozó, hanem akár gombás fertőzés is okozhatja. Azonban fülatkára gyanakodhatsz, ha a fülváladékban mozgó foltokat látsz, vagy a kiszedett fülváladékra hidrogén-peroxidot cseppentve pirosas elszíneződést tapasztalsz.
Milyen gyógynövényeket érdemes használni a kiegészítő kezelés során?
Az ökörfarkkóró antimikrobiális és vírusölő hatással rendelkezik, a fokhagyma pedig antibiotikum, így a fülatka ellen nagyon hatásos. Keverd össze a két szert és kend be vele a hallójáratot.
A körömvirág és olívaolaj keverékével egy nyugtató és gyógyító keveréket kapunk, ami antimikrobiális, gombaölő és gyulladáscsökkentő szer.
Az immunrendszer erősítésére használj csipkebogyót, amelynek magas a C-vitamin tartalma és antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik, és spirulina algát, amely komplexen támogatja az immunrendszert, hiszen számtalan vitamint, nyomelemet és ásványi anyagot tartalmaz, és még a bélflórát is támogatja.
A fülatka kezelését soha nem szabad elhanyagolni, hiszen ez akár a kutya hallásának elvesztésével is járhat. Az atkák elpusztítása mellett pedig mindig legyünk figyelemmel az immunrendszer megerősítésére is.
Kép forrása: Pixabay.com
Hirdetés (X)