A celózia vagy magyarparéj (Celosia) nemzetség a disznóparéjfélék családjába tartozik. A növénynemzetség fajai közül az ezüst celózia (Celosia argentea) a legismertebb, melynek különféle változatait tartjuk egynyári dísznövényként.
A celózia rendkívül látványos, hangsúlyos virágú növény, mellyel gyakran találkozhatunk a közterületek virágágyásaiban is. Leggyakoribb a tollas celózia, a tarajos celózia és a bíbor celózia, a továbbiakban ezeknek a gondozását mutatjuk be részletesen.
A tollas celózia gondozása

Kép forrása: Pixabay.com
A tollas celózia, tollas kakastaréj vagy magyarparéj (Celosia argentea var. plumosa) a trópusi területeken honos, hazánkban egynyári dísznövényként tartott növény.
Díszítőértékét tollszerű, élénkpiros, sárga és narancsszínű virágai adják. Levelei sötétzöldek, lándzsaszerűek.
Kb. 30 cm-es magasságig nő, bokros növekedés jellemzi. A tollas celózia kifejezetten igényli a napot, napos helyen virágzik legszebben, ültethetjük virágágyásba és teraszra is.
Mivel számára nélkülözhetetlen a napfény, világos, napos helyet válasszunk számára. A tartós szárazságot nem bírja, de rövid ideig ezt is képes átvészelni.
Magas vízigényű növény, rendszeres öntözést igényel. Betegségek és kártevők ritkán támadják meg. Magról szaporítható. A palántákat a fagyok elmúltával ültessük ki a szabadba.
A tarajos celózia gondozása

Kép forrása: Pixabay.com
A tarajos celózia, más néven tarajos kakastaréj (Celosia argentea var. cristata) hazánkban egynyári dísznövényként nevelt, bokros növekedésű növény. Ültethetjük virágágyásba, konténerbe, kaspóba is.
Kakastaréjra emlékeztető, élénkpiros, bíbor, narancs és sárga virágai a felfelé törő hajtás végén jelennek meg nyáron. Virágzása hosszan tart.
Levelei lándzsaszerűek, sötétzöldek vagy sötétbíbor árnyalatúak, szép hátteret adnak az élénk színű virágoknak.
A tarajos celózia igényli a sok fényt, ezért világos, napos vagy félárnyékos helyre ültessük. A számára ideális talaj átlagos, de jó vízelvezetésű.
Akkor fog legszebben virágozni és fejlődni, ha rendszeresen öntözzük. Földje mindig legyen kissé nyirkos. Az átmeneti szárazságot kibírja.
A pangó víz árt neki, gyökerei rothadásnak indulnak, ami a növény elpusztulásához vezethet. Mivel hajlamos a gombabetegségekre, öntözéskor ügyeljünk arra, hogy se a virágokra, se a levelekre ne kerüljön víz.
Az elszáradt virágait szedegessük le, hogy további virágokat hozhasson. Magról szaporítható.
A bíbor celózia gondozása

Kép forrása: Pixabay.com
A bíbor celózia (Celosia argentea ‘Caracas’) Magyarországon egynyári dísznövényként tartott mutatós növény. Nagyobb kaspóban, konténerben és virágágyásban is jól mutat.
Lila virágai rögtön odavonzzák a tekintetet. Színpompás virágai, felfelé törő hajtásai végén nyílnak nyáron. Lándzsaszerű, sötétzöld levelei ideális hátteret szolgáltatnak az élénk színű virágoknak.
Fényigényes növény, ezért legjobb számára a napos, világos fekvés. Jó vízáteresztő, átlagos tápanyagtartalmú talajban fejlődik a legjobban. Földjét tartsuk kissé nyirkosan, öntözzük rendszeresen.
A takácsatkák és a levéltetvek jelentenek rá veszélyt, egyébként viszonylag ellenálló a betegségekkel és kártevőkkel szemben.
Elszáradt virágait távolítsuk el, hogy elősegítsük az újabb virágzást. Dugványozással szaporítható.
Képek forrása: Pixabay.com